alüminyum aliminyum profil ekstruzyon aleminyum eloksal eloxal tozboyama biyet döküm 
ALÜMINYUM EKSTRÜZYON PROFIL TESİSİ İÇİN 
KOMPLE OTOMATİK PAKETLEME HATTI 

Paketleme makinası, Koruyucu bant kaplama, sarma, demet yapma, sandık boyutunda master demet yapma, 
master demet sarma, mukavva kutu ambalaja  ahşap takoz koyma, çemberleme  PVC uPVC PVCu Profil Paketleme Ambalaj
English

paketleme hatti, otomatik paketleme, packing automation,  aluminium packing handling systems, packaging extrusions, pipe extrusion, packaging machines,  packing automation,  aluminium packing handling systems, packaging extrusions, pipe extrusion, packaging machines, paketleme hatti

Alüminyum profillerin şehirlerası ve ihracat nakliyesinde ve de müşteri deposunda hasar görmemesi için uygun şekilde ambalajlanması ve paketlenmesi önemlidir. Alüminyum profil ambalajlanması aşağıdaki ana aşamalardan oluşur:

  • Alüminyum profil yüzeyinin koruyucu bant (film) ile kaplanması
  • Alüminyum profillerin sarma makinasından geçirilerek demet haline getirilmesi
  • Demet halindeki alüminyum profillerin, genellikle 650 x 600 x 6500 mm boyutlarındaki karton kutu içine konulduktan sonra belirli aralıklarla kutunun etrafına tahta takoz çerçeve konularak -veya konulmadan-  çemberlenmesi , üzerine streç naylon (strech) sarılması ile  paketlenmesi. 

Firmamız, bu işlemleri otomatik yapacak ambalajlama/paketleme hatları temin etmektedir. (Ayrıca, plastik pencere ve kapı üretiminde kullanılan uPVC / PVC / PVCu plastik profiller ve plastik borular için de ekstrüderden çıkış konveyörü dahil otomatik demet yapma,  paketleme, balyalama hatlarımız bulunmaktadır.)

Bu şeklilde paketlenmiş alüminyum ekstrüzyon ürünleri, vinç veya forklift ile kamyon veya TIR'a yüklenerek güvenli bir şekilde şehirlerarası ve uluslararası nakliye yapılır. Örnek bir paketleme hattı aşağıda gösterilmiştir:

ALUMINYUM PROFIL ÜZERİNE KORUYUCU BANT KAPLAMA HATTI

1 -4'LÜ HIDROLIK KALDIRMA SEHPASI 

Hidrolik kaldırma sehpaları, sepetlerin ergonomik olarak belirli bir yükseklikte tutularak işçilerin alüminyum profilleri manuel olarak hızlı ve pratik şekilde koruyucu bant kaplanmak üzere masaya yüklemesine yardımcı olurlar. 

2- KORUYUCU BANTLAMA MAKINASINA BESLEME İÇİN 5 ADET BANTTAN OLUŞAN 
    KONVEYÖR  MASA VE F.R TİPİ RULO KONVEYÖRÜ 

Korucu bant kaplama makinasına otomatik olarak profil beslemek için bantlı konveyörlerden oluşan masa ile birlikte çalışan bir rulo konveyör sistemidir. Profilleri otomatik olarak merkezleyen ve profil ölçülerine göre kendiliğinden ayarlanan bir kapanma hareketi yapan sisteme sahiptir. İşçiler tarafından bantlı konveyör masa üzerine 250 mm aralıklarla yerleştirilmesi gereken profiller, otomatik kollar ile bu masa üzerinden alınarak rulo konveyör üzerine konur ve böylece koruyucu bant kaplama makinasına girer. Rulo konveyör, elektronik tahrik sistemine sahiptir. Öyle ki, öndeki bir profilin arkasının arkadaki profilin önü ile teması engellenir. Sistemde, profillerin rulo konveyör üzerine merkezlenerek yerleştirilmesi için bir seçici sistem bulunur.

3 - OTOMATIK BANT KESME SISTEMLI DEVAMLI ÇALIŞAN KORUYUCU BANT KAPLAMA 
     MAKINASI 

Bu makina, alüminyum profilin altına ve üstüne kendinden yapışan koruyucu bant kaplamak için kullanılır. Makina dakikada 40 metreye kadar ulaşan bir hızda devamlı çalışacak şekilde imal edilmiştir.

4 - KORUYUCU BANT KAPLAMA MAKINASINDAN ÇIKIŞ KONVEYÖRÜ 4 ADET BANTA SAHIP PROFIL BIRIKTIRME MASASI 


Bu bantlar, demet yapılmayan yeteri büyüklükteki profilleri sarma makinasına besleyecek konveyöre otomatik olarak transfer etmek için dizayn edilmiştir. 

SARMA HATTI (TEK PROFİL VE PROFİL DEMETİ SARMA)

5 -4 BANTLI MASA VE DEMET SARMA MAKİNASINA GİRİŞ İÇİN F.R TİPİ RULO 
KONVEYÖRÜ 

Sarılacak profil demetleri rulolu konveyör üzerine transfer bantları üzerinde çalışan ve yukarı kalkan kollar ile yerleştirilir. Rulolar elektronik tahriklidir, öyle ki bir demetin sonu ile sonraki demetin ucu birbirlerine değmez. Sistemde profillerin rulolu konveyöre yerleştirilirken merkezlenmesi için özel bir tutma sistemi bulunur. 

6 - BÜYÜK TIP SPIRAL SARMA MAKINASI (Paketleme Makinası)

                  Profiller, otomatik olarak çalışan rulolar ile makinaya girer ve sarıldıktan sonra çıkar. Makina devamlı şekilde çalışır. Sarma malzemesinin gerginliğini, rulo bitinceye kadar, aynı şekilde devamlı olmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Rulolar bir dakikadan daha az sürede değiştirilir. Makinanın hızı, elektronik invertörle yapılır. Eğer, sarma esnasında sarma malzemesi yırtılacak olursa makina otomatik olarak bunu hissederek stop eder. Aynı zamanda da operatörü uyarır. Makina "dur-kalk" moduna göre çalışır ve her sarılan demet sonunda sarma bantı otomatik olarak kesilir. 

Maksimum çalışma hızı 40 metre/dakika (Standard makinada devamlı şekilde) 

Demet ölçüleri: 
Enfazla:
Dikdörtgen kesit: 350 mm en x 200 mm yükseklik veya Kare kesit: 150 x 150 mm 

En az: 
Dikdörtgen kesit: 40 mm en x 20 mm yükseklik veya Kare kesit: 40 x 40 mm 

Kullanılabilecek sarma malzemeleri:
İki adet rulo: naylon, streç filmi veya kağıt 
- dış çap. En fazla 350 mm
- iç çap en fazla 50 or 76 mm (müşteri tarafından belirtilir)
- Genişlik 100 veya 120 mm

7 - DEMET UÇLARININ OTOMATİK OLARAK BANTLAMA MAKINASI 


Bu makina sarma makinasından geçerek demet halinde sarılmakta olan profillerin her iki ucunu spiral şekilde bantlayarak sarma malzemesinin açılmasını önler. (Uçan bantlama). 

Bantlama malzemesi : 2 adet kendinden yapışkan rulo-  İç çap: 75 mm x Dış çap : 120 mm (en fazla) Genişlik: 20 mm 

Bantlama hızı: en fazla 30 m / dakika (standard).

8 -9 ) SARMA MAKINASINDAN ÇIKIŞ KONVEYÖRÜ VE 4 ADET BANT KONVEYÖRE SAHIP DEMET BIRIKTIRME MASASI 

10 ) I.M.C.2 MODELİ SARMA MAKINASINDAN ÇIKIŞ KONVEYÖRÜ VE OTOMATİK DEMET 
       ISTIFLEME SISTEMI 

         

Bu makina, sarma makinasından gelen demetlerle beslenir ve onları istenilen ebatta (en fazla 800 mm en x 650 mm yükseklik ) istifleyerek büyük demet yapmakta kullanılır. Ebat ölçüsü kontrol panosundan ayarlanır. 

Teknik Özellikleri 
Sarılmış demet boyları: 3,5 - 8 m 
Büyük demet ölçüleri: en en fazla 800 mm x Yükseklik 650 mm 
Büyük demet ağırlığı: En fazla 2000 Kg.

11 - BÜYÜK DEMETLERIN NAKLI IÇIN 4 ADET ZINCIRLI KONVEYÖRBÜYÜK DEMET (SANDIK ÖLÇÜLERİNDE) YAPMAK, SARMAK VE ÇEMBERLEMEK HATTI 

12 - HİDROLİK KALDIRICI VE SERBEST RULOLU KONVEYÖRLERİ Bu hidrolik kaldırıcılar, istendiğinde master demetleri (sandık ölçüsündeki büyük demetleri) elle yapmakta kullanılırlar. Ahşap paletler veya bloklar serbest ruloların üzerine konur ve istenilen ölçüde büyük demet yapılır. Demeti yaparken yerinde tutmak için dikey pimler kullanılır. Büyük demetler yapıldıktan sonra çemberleme makinasına gönderilmek üzere zincir konveyörlerin merkezine itilirler.

Büyük demetlerin ölçüleri şu şekildedir:
Maksimum ölçüler: Eni 600 mm x Yükseklik 650 mm
Kaldırma yüksekliği: En fazla 900 mm
Kaldırma mekanizması: Hidrolik
En fazla kaldırma ağırlığı:her bir kaldırıcı için 400 kgs 

13 - TAHRİKLİ KALDIRMA İNDİRME SİSTEMLİ RULOLU KONVEYÖRDEN OLUŞAN ZİNCİR 
       KONVEYÖR

14 - BÜYÜK DEMET (SANDIK BOYUTLARINDA) SARMA MAKİNASI

Hızlı ve düzgün sarma yapan sağlam bir makinadır. Sandık boyutlarındaki büyük demetler tahrikli rulo konveyör ile makinaya giriş yapar. Büyük demet, üzerine bir mandrel ile monte bir adet polietilen rulo bulunan ve bir rotor tarafından döndürülen bir sarıcı ile sarılır. Sarma gerginliğini kontrol için özel kavraması bulunur. Sarma bantı hızlı ve kolayca değiştirilebilir. Rulo biterse veya sarma bantı koparsa makina otomatik olarak stop eder. Sarma işlemi tamamen otomatiktir. 

Streç filmin ilk ucunu tutmak için özel olarak tasarlanmış bir klamp vardır. Her demetin paketlenmesinde sarma işlemi komple otomatik olarak yapılır. 

Özellikleri:
Devamlı çalışmada hız dakikada 10 metre. (standard).
Hız kontrolü: İnvertör

Büyük demet ölçüleri (standard):

- Genişlik 200 - 650 mm
- Yükseklik 200-600 mm.
- Boy en az 2.500 mm.

Bobin çapı 250 mm, film kalınlığı 30 mikron 6.95 g/m, bobin ağırlığı 8 kg, bobin uzunluğu 1000 m 

Tavsiye edilen sarma malzemesi (standard):
Tekli naylon rulo: 
- Dış çap 350 mm (en fazla)
- İç çap 76 mm
- Genişlik 250 mm

Film özellikleri: 30 mikron kalınlık - Ruloda ortalama 1100 m uzunluk. 
Her pakette 50 m film kullanıldığında 22 adet paket sarılır.

15 - OTOMATİK AHŞAP TAKOZ KOYUCU (ÜST - ALT VE YANLAR)

16 - OTOMATİK ÇEMBERLEME MAKİNASI (POLYESTER ÇEMBER) 

Bu makina sarılmış büyük demetlerin ahşap alt taban, yan ve üst takozların yüksek mukavemetli polyesterden yapılmış bir balya şeriti ile çemberlenmesini yapar. Ahşap takoz yerleştirme mekanizması pnömatik olarak çalışır ve yarıotomatik olarak dakikada 3-4 çemberleme yapar. (Operatörün hızına ve konulacak takoz sayısına bağlı olarak) 

    

Otomatik çemberleme makinası 

Motor TFC 240/400 V 50 Hz 0.75 kW
Çemberleme gerginliği 0 - 800 kg (PET çember)
Çemberleme hızı Saniyede 2,5 metre 
Çember genişliği 12 - 19 mm
Çember kalınlığı 0.6 - 1.3 mm 
Ses düzeyi 80 Dba
Kafa boyutları En 292 x Boy 736 x Yük 305 mm
Çemberleme kafası pozisyonu Üstte

17 - ZİNCİRLİ ÇIKIŞ KONVEYÖRÜ (5 GRUPLU KALDIRMA/İNDİRME MEKANİZMALI RULO 
       KONVEYÖRLÜ) 


18 - BÜYÜK DEMET ARA STOK (BIRIKTIRMEK) İÇIN 5'LI RULOLU KONVEYÖR MASASI


19 - "S.P.F.4." MODELİ OTOMATİK KAĞIT/POLİETİLEN VERME (PROFİL 
ARALARINA KOYMAK İÇİN) 

Demet yaparken profil aralarına konulacak kağıt ya da polietilen tabakaları verir. Makina, giriş bantlarının üzerinde bulunur. Köprü tarzı bir yapıya, tahrikli konveyöre ve elektronik sayaca sahiptir. Kağıt veya polietilen tabaka kendi rulosundan çözülür ve istenen boyda kesilerek işçinin kolayca alacağı bir şekilde sunulur. İşçi bir tabakayı alıp kullanırken bir sonraki tabaka otomatik şekilde hazırlanır. Değişik genişlikte 4 tip rulodan oluşan bir magazini vardır. Böylece zaman kaybı olmadan istenen genişlikteki rulo kullanılabilir. 

Standard makina ölçüleri 
Genişlik 1.200 mm
Boy (Profil boyu en fazla 7.000 mm) 9.000 mm
Yükseklik 1.800mm
Ağırlık 800 kg
Rulo Ölçüleri 
Çap (en fazla) 600 mm
Genişlik (en az) 200 mm
Genişlik (en fazla) 800 mm
Kesme boyu (en az)Kesme boyu (en fazla 2.000 mm7.500 mm
Tabaka hazırlama süresi, ortalama 12 saniye
Rulo sayısı: modele göre 1 veya 4. 
Rulo değişimi Elektrik motoru

DEĞİŞİK ÖZEL BİR AMBALAJ SİSTEMİ

SICAK KAYNAK SİSTEMİYLE NAYLON PAKETLEME - Her 300 mm de bir kaynak dikişi 

Profil boyu: 7000 mm (en fazla)
Ortalama iş süresi: 12 saniye (Dakikada 4 - 5 adet profil)

PVC / uPVC / PVC-u / Plastik Profil Paketleme Ambalaj Hatları

PVC / uPVC / PVC-u / Plastik Boru Paketleme Ambalaj Hatları

Sarma Paketleme icin Kraft Krepe Krepon Kagidi 

Nokta Metal Ltd. Sti. 
Ismailpasa Sokak No: 50 Kosuyolu, Kadikoy, 34718 Istanbul, Turkiye
Tel : +90 (216) 545 7550 / Fax: +90 (216) 545 7549 
Email : contact@noktametal.com